SİRKÜLASYON FANI

20190924_165737

Seralarda gerekli iklimlendirmenin sağlanabilmesi için en önemli hususlardan birisi de içerideki havanın sirküle edilebilmesidir. Seralara takılan fanlarla bitki için gerekli havanın daha homojen dağılması sağlanır.

Sirkülasyon fanlarımız 5.500m³/h, 7.500m³/h, 9.500m³/h ve 11.000m³/h seçenekleriyle seralar için gerekli iklim koşulunu oluşturur. Sirkülasyon fanlarımızda 0,37 ve 0,55 kw elektrik motoru kullanılmaktadır.

Düşük enerji kullanımı ve sessiz çalışma özelliğiyle en yüksek verim elde edilir.

İstenilen nem değerlerine göre havanın nemi %95’lere kadar çıkarılabilmekte veya nemli hava dışarı atılarak ortamın serinletilmesi sürdürülebilmektedir. Düşen sıcaklıkla birlikte, çalışma ortamı ve bitkinin yetişmesi için daha uygun şartlar oluşturulduğundan fire oranı

azalmakta ve verimlilik artmaktadır.

Seralarda havanın sirküle edilmesi kadar uygulanan hava miktarı da büyük önem taşır.

Doğru hava sirkülasyonu ve hızı yetiştirilen mahsüle göre de farklılık gösterebilir.diğer bir önemli nokta ise sirkülasyon fanlarının doğru yerleştirilmesidir.

Seranızın bulunduğu ilklim şartları ve arazi yerleşimine göre, mühendislerimiz sizin için en iyi konumlandırma hesaplarını yapacaklardır.

Seralarınız ısıtma sistemi, güneş ışınları ya da aydınlatmadan kaynaklı olarak içerideki ısınan hava genel olarak üst kısımlarda birikir. Biriken bu sıcak havadan faydalanmak, kuru havayı nemli hava ile karıştırmak, hem ısıtma maliyetlerini hem de nemlendirme maliyetlerinizi önemli ölçüde etkileyecektir.

Sonuç olarak, kullanılan fan değerleri, fan miktarı, yerleşim noktaları ve montaj detayları mahsülünüzü doğrudan etkileyen faktörlerdir.