Co2 Tesisatı ve Ekipmanları

66

Sera içerisindeki bitkilere çeşitli şekillerde yapılan karbondioksit uygulamaları sonucunda bu bitkilerin verimleri üzerinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Bitkiler solunum için oksijene özümleme içinse CO2’ye ihtiyaç duyarlar. Bitki gelişimini yalnızca toprak-bitki-su ilişkilerine bağlı olarak açıklamak yeterli değildir. Atmosferdeki gazların değişiminin de göz önüne alınması gerekir. Özellikle fotosentez olayının yapıtaşı olan CO2 gazı bitki gelişiminde oldukça etkilidir. Bitki gelişimi ve verimi üzerine olan etkilerinden dolayı CO2 gübrelemesi örtü altı yetiştiriciliğinde önemli yer tutmaktadır. Sera içerisinde bitkiler için uygun düzeylerde yapılacak CO2 gübrelemesi ile bitkilerden alınacak verimi arttırmak mümkündür.

Kazanlarda doğalgazın yanması sonucunda yanma verimine bağlı olarak baca gazında CO2 ortaya çıkmaktadır. Oluşan bu baca gazında gerekli ölçümleri (CO oranı) yaparak bir fan yardımı ile PVC borularla seraya besleme yapılmaktadır.

65

Buffer tankın ana amacı, seralara gündüz saatlerinde CO2 verilmesi esnasında kazanlarda üretilen ısı enerjisinin depolanması, bu sayede kazan suyu sıcaklığının düşürülmesidir. Düşük sıcaklıkta kazana dönen ısıtma suyu, öncelikle kondenser serpantinlerinden sirküle ettirilerek baca gazı sıcaklığının azaltılmasını sağlar. Bu sayede soğutulan baca gazı ve içindeki CO2 seralarda kullanıma hazır hale gelir. Baca gazı ve CO2 sıcaklığı ayrıca 3-yollu karışım damperinde kazan dairesi havası ile de karıştırılarak seralarda kullanılabilecek son sıcaklığa getirilir.