Oluklu Polikarbonalt Levha

oluklu-levha

OLUKLU POLİKARBONAT LEVHA

Oluklu Polikarbonat levhalar "3,5 mm 2 duvarlı" yapıdan, "32 mm 9 duvarlı" yapıya kadar farklı kalınlıklar ve duvar dizaynlarıyla üretilmektedir. İsteğe bağlı olarak uygulama yapılacak bölgeye göre değişen rüzgâr/kar yükü taşıma kapasiteleri göz önüne alınarak hesaplamalar yapılmaktadır.

Farklı/zorlu iklim koşullarında yeterli performans göstermeyen sera kaplama/koruma örtülerine göre çok üstün özelliklere sahip olan oluklu polikarbonat levhalar ile seralarınızda yüksek ışık geçirgenliği elde edebilir, ısıtma/soğutma kontrolü yaparak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Çift taraflı UV Koruma ve IR koruma tabakası, hafif olmasına rağmen rüzgâr/kar yüküne karşı yüksek dayanımı vb. birçok özelliği ile 10 yıl garantili ve CE belgeli oluklu polikarbonat levhalar ile sera kurulumunuzu 1 kez yapar, uzun yıllar kazanırsınız.

INFRA-RED KORUMA

Isınmaya, güneşten gelen ışınları sebep olur. Bu ışınlar cam ya da plastik örtü malzemesinden geçerek sera içerisine girer, toprağa ve bitkilere ulaştığı zaman ısı enerjisine dönüşürler. Böylece toprak ve bitkiler ısınır. Bu ısınma bitkilerde hastalıklara, toprağın kurumasına, serada nem dengesinin bozulmasına ve sera içerisindeki bitkilerin aşırı ısıdan dolayı zarar görmesine sebep olur. Oluklu polikarbonat levhalar IR koruma özelliği ile bu ışınların sera tarımında oluşturacağı olumsuz şartları ortadan kaldırır ve verimi arttırır.

YÜKSEK IŞIK GEÇİRGENLİĞİ

Oluklu polikarbonat levhalar yüksek ışık geçirgenliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde diğer sera kaplama malzemelerine göre bitkilerde daha fazla gelişim elde edilir, sera verimi artar.

ANTİ-FOG

Sera çatılarında ortam nemin den dolayı yoğuşan buhar, sera örtüsü yüzeyinde su damlacıkları oluşturur. Bu damlacıklar bitkinin ihtiyacı olan güneş ışığının kırılması ve geri yansımasına sebep olur. Oluklu Polikarbon levhalar kalıcı antifog özelliği ile yoğuşan su buharının damlacık oluşumunu engeller ve sera örtüsü üzerinde film tabakası şeklinde damlacık yayılmasını sağlar. Anti-fog özelliği olmayan sera örtü üzerinde yoğunlaşan su buharının oluşturduğu damlalar bitki üzerinde güneş ışığının mercek etkisi yaratması ve damlalarının düşmesi sonucu yetiştirilen bitki de çeşitli hastalıklara ve yanıklara sebep olur. Ayrıca yetiştirilen bitki için gerekli olan güneş ışığı şiddetinde azalma meydana gelir. Bu da verim kaybına sebep olur. Oluklu polikarbonat levhaların en önemli özelliklerinden bir tanesi anti-fog özelliğinin kalıcı olasıdır. Uzun yıllar boyunca anti-fog özelliğini korur.

MUKAVAMET

Oluklu polikarbonat levhalar -30, +120 °C gibi sıcaklarda dahi yüksek darbe dayanımına sahiptir. Polikarbonat malzemeler malzemeler camdan 200 kat daha fazla darbe dayanımına sahiptir. Özellikle 8 mm ve üzeri oluklu polikarbonat levhalar doluya karşı mukavemetlidir. Oluklu polikarbonat levhalar, diğer sera örtüleri gibi rüzgar altında deforme olmaz ve yapısal rijitliğini muhafaza eder. Bütünlüğünü korur. Kısmi hasarlar levhanın bütününe yansımaz.

UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI

Standart şeffaf oluklu polikarbonat levhalar 10 yıl garanti ile sunulmaktadır. İstenildiği takdirde garanti süre 15 yıla çıkarılabilmektedir. Garanti süresi boyunca levhalarda oluşan sararma miktarı çok düşük, ışık geçirgenliği değişimi çok sınırlıdır. Seralarda PAR ışık şiddetinin bitki gelişiminde ve fotosentez için önemi dikkate alındığında oluklu polikarbonat levhaların uzun yıllar boyunca yüksek ışık geçirgenliğini muhafaza etmesinin önemi çok daha fazla ön plana çıkmaktadır.